بهراد ایکس

نوشته‌های یک دانشجوی کنجکاو

نوشته‌های یک دانشجوی کنجکاو

بهراد ایکس

بهراد خادم حقیقیان هستم. اگر می‌خواستم برای خودم بنویسم، استفاده از نرم‌افزاری مثل notepad برای این کار کافی بود، نیازی به اینترنت و این‌ها هم نبود، قضاوتی هم نبود ولی اثری هم نبود. برای اثر‌گذاری می‌نویسم...

اطلاعات بیشتر در بخشِ "کمی دربارهٔ من".

درضمن خوشحال می‌شوم که از این جعبه‌ٔ پایینی هم استفاده کنید.

آخرین نظرات

کنکور نامه ، قلمچی ، دایه مهربان تر از مادر ؟

سه شنبه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۵، ۱۱:۴۴ ق.ظ

با سلام! قراره توی این پست در مورد قلمچی خیلی رک و بی پرده یک سری توضیحات رو به شما بگم که حاصل افکار و تجربیات منه که توی دوسالی که توی قلمچی بودم ، دیدم. توی این پست نه اغراق میبینید و نه تبلیغ ؛ صرفن واقعیات رو بیان میکنم. هم نکته های مثبت رو میگم و هم نکته های منفی. امیدوارم پیش از هرگونه قضاوت و ... ، اول مطلب رو کامل بخونید! برای این کار هم دو تا کار ساده انجام میدید : 1- هر چیزی که در مورد قلمچی  و تبلیغاتش شنیدید رو میدارید توی یک گوشه از ذهنتون 2- بعد از خوندن این مطلب ، اونا رو با هم مقایسشون میکنید. قبول؟ پس شروع کنیم !

برنامه ای به ظاهر خوب ، ولی غیر منطقی

شما وقتی عضو کانون میشید ، از همون اول کار یک برنامه راهبردی دریافت میکنید که توی اون لیست آزمون ها و بودجه بندی های اونها نوشته شده ، که خودش خیلی خوبه! ولی ایرادی که هست اینه که این برنامه تا حدودی فریبنده هستش. (شما میتونید این برنامه رو از این لینک دریافت کنید - من برنامه چهارم ریاضی رو بررسی میکنم.)  برنامه ی دو آزمون اول سال تحصیلی شما به این شکله (من برای رشته ی ریاضی بررسی میکنم ، ولی فرقی نمیکنه ، چون همشون اینطورین!) :


برای مشاهده تصویر کامل ، روی اون کلیک کنید!
خب ... خیلی خوبه! با یک شیب ملایم داره میره جلو. (به تعداد صفحات کاری نداشته باشید ، ) اگه کتاب های تستی رو نگاه کنید ، میبینید که کار چندان سختی رو توی دو آزمون اول ندارید. همه چیز خیلی خوبه و تنها چیزی که شما رو اذیت میکنه ،  سخت بودن سوالاته! چون توی اوایل سال هستیم و از این بخش های کتاب ، توی کنکور سوال کم طرح میشه، سوالات رو خیلی سخت مطرح میکنن.(البته این یک علت دیگه هم داره که توی ادامه پست به شما میگم.) اما بیاید دو آزمون قبل از پایان امتحانات ترم اول رو هم یک بررسی کلی داشته باشیم. به تصویر زیر نگاه کنید :

برای مشاهده تصویر کامل ، روی اون کلیک کنید!
به یک چیز دقت کردید؟ توی دو آزمون اول ، شما توی فیزیک سه و فیزیک یک رو یک درس خیلی راحت (البته از نظر من و تستاش!) کار میکنید. ولی توی دو آزمون آخر (تا قبل از پایان امتحانات ترم اول) باید سه درس خیلی سخت و زمانبر رو کار کنید. توی شیمی سه توی دو آزمون اول ، توی استوکیومتری هستید که خیلی راحته و حتی توی آزمون اول مسئله ی چندانی هم ندارید! ولی توی دو آزمون آخر باید کل ترمودینامیک (که یه درس متوسط به پایینه) و کل درس محلول ها (که یه درس خیلی سخت به حساب میاد) رو کامل بررسی کنید. فیزیک 2 و شیمی 2 هم همچین وضعیتی رو دارند. حالا بیاید دو آزمون مونده به عید رو با هم بررسی کنیم :


برای مشاهده تصویر کامل ، روی اون کلیک کنید!
به درس دفیرانسیل یک نگاه بکنید ، توی دو آزمون اول شما توی فصل 0 و مقدمات ساده فصل 1 (دنباله ها) تست میزنید ولی توی این دو آزمون ، باید کل مشتق (شامل مشتق ضمنی ، مشتق تابع وارون ، مشتق نمایی و...)  و کاربرد آن (که شامل جهت صعودی و نزولی ، تقعر ، اکسترمم نسبی و مطلق (که جر میده!) و رسم نمودار) رو یاد بگیرید که حدودا میشه 1500 تا تست! توی هندسه تحلیلی از شما انتظار میره که توی دو آزمون آخر ، کل ماتریس و دترمینان (که الحق و والانصاف خیلی سخته) رو یاد بگیرید ، در صورتی که توی دو آزمون اول توی فصل اول هستید که خیلی خیلی راحته و توی کنکور هم تستای راحتی از اون مبحث طرح میشه. سایر درس ها هم همین وضعیت رو دارند ...
یک سوال ، یکم غیرمنطقی نیست؟ چرا باید توی یک بازه زمانی دو هفته ای ، اینهمه درس رو کار کنید؟ مگه ممکنه؟ اصلن اگر هم ممکن باشه ، چقدر یادگیری به صورت عمیق صورت میگیره؟ مطمئنن نمیشه کل مشتق رو توی یک ماه یادگرفت. البته اگه فقط دیفرانسیل بخونید میشه ولی کلی درس دیگه هم هست که باید بررسی کنید...
به چه نتیجه ای می رسیم؟ به این که اونایی که با برنامه ی قلمچی جلو میرن ، توی یک بازه زمانی توی یک فشار خیلی شدید قرار میگیرن که به هیچ وجه منطقی نیست ... . این برنامه ظاهرن داره با کتاب درسی جلو میره ، ولی وقتی خود کنکور با کتاب درسی جلو نمیره ، چرا بودجه بندی آزمون هایی که مارو برای کنکور آماده میکنه بر اساس کتاب درسیه؟!؟

سوالات غیر استاندارد

قبول دارم که چیزی به نام «استاندارد کنکور» اصلن وجود خارجی نداره و هر چیزی که توی کنکور بیاد ، میشه استاندارد کنکور. ولی خود کنکور هم یک محدودیت هایی رو داره که اونها رو رعایت میکنه. سوالات قلمچی خیلی سخت تر از خود کنکورن و بیشتر به درد بررسی توی خونه میخورن تا آزمون دادن. (کسایی که توی قلمچی آزمون دادن میفهمن من چی میگم) ، مخصوصن توی این چند سال اخیر ، سوالات شیمی قلمچی خیلی بی رحمانه شده ، به طوری که در حد سوالات دکترا هستش تا کنکور! اما یک نکته ای هست که به مرور زمان متوجهش میشید.
حتی اگر به پاسخنامه سوالات نگاه کنید ، میبینید که سوالات سخت ، نه توضیح چندانی دارن و نه به کتاب درسی ربط دارن ، بلکه فقط محاسباتشون نوشته شده. اما توی پاسخنامه هر سوال ، اسم طراح سوال هم نوشته شده که قضیه رو مشکوک میکنه. متاسفانه ، برخی طراح ها برای این که اسم خودشون «دربیاد» (یعنی مشهور بشه) ، سوالات رو سخت طرح میکنن. کافیه که اسم طراح های سوالات قلمچی رو توی نت سرچ کنید. میبینید که اغلبشون نویسنده کتاب های انتشاراتی های مختلف از جمله قلمچی هستن. وقتی اسمشون رو سرچ میکنید کتاباشونو میبینید و این حس به شما تلقین میشه که برای این که درصدتون بره بالا باید حتمن کتابای این یارو رو بگیرید. همین! (برای اطلاعات بیشتر هم حتمن نامه ی رضا امیر به قلمچی رو بخونید!)

کتاب آبی و زرد قلمچی ... !

توی کانون که وارد میشید ، میبینید که تیپ سوالاتی که توی آزمون ها میبینید با تیپ سوالات کنکوری که توی خونه حل میکردید تفاوت زیادی داره. به شدت مفهومی و سختن و با راه حل های مخصوصی حل میشن. پشتیبان های قلمچی (که به اونها هم اشاره خواهیم کرد) معمولن توصیه میکنن که برید و کتاب های آبی قلمچی رو بخرید تا درصدتون افزایش پیدا کنه. یک سوال ، مگه کنکور رو از کتاب آبی قلمچی طرح میکنن؟
یکی از سیاست های قلمچی اینه که طوری آزمون میده که شما عملن مجبور میشید کتاب هاشو بخرید (که خدا رو شکر من نخریدم.). نمیخوام بگم که کتابهای قلمچی اصلن به درد نمیخورن، ولی وقتی شما میتونید با همون هزینه، کتاب های بهتر رو بخرید چرا این کار رو نکنید.
از طرفی سوالات سلیقه ای چه فایده ای برای شما داره وقتی توی کنکور همیشه از یک تیپ خاص سوال میاد؟ شاید بگید که آشنایی با سوالات جدید میتونه به ما کمک کنه عمیقتر یاد بگیریم ولی این حرف موقعی درسته که سختی سوال منطقی باشه که توی خیلی از سوالات کانون این اتفاق نمی افته. من هم قبول دارم که میشه این سوالات رو توی خونه بررسی کرد و ازشون نکته برداری کرد ولی چرا ذهنمون رو پر از نکته هایی کنیم که نه توی کنکور و چه توی بعد کنکور به درد ما نمیخورن! (تعجب نکنید، منی که رشتم ریاضی فیزیک بود و رشته مهندسی مکانیک رو انتخاب کردم، وقتی وارد دانشگاه شدم فهمیدم که بعضی از اساسی ترید چیز هایی که توی دبیرستان یاد گرفتیم اشتباه بوده و به لحاظ مفهومی اشکال داشتن. مخصوصن توی درس فیزیک. حالا ایشالا خودتون میاید میبینید :))
یکی از معظلاتی که متاسفانه کنکوری های جوگیر بهش مبتلا میشن "مرضِ نکته" هستش. فکر میکنن که هرچقدر نکته زیاد بادبگیرن به نفعشونه. این حرف اتفاقن خیلی هم خوبه ولی متاسفانه (و به لطف زالو هایی مانند قلمچی و...) نکات غیر کتابی هم قاطی نکته های کنکوری میشه و 90% مغزتون رو پر از نکته های به درد نخور میکنید.

رتبه های برتر کنکور به قلمچی میروند؟!

این جمله همیشه جزو شعار های تبلیغاتی قلمچی بوده. رتبه های برتر کنکور به قلمچی میروند ...
به نظر شما این حرف چقدر میتونه درست باشه؟ آیا همه رتبه های برتر کنکور به قلمچی میروند و از کتاب های کانون استفاده میکنند؟! زهی خیال باطل!
مثالش همین رتبه 1 کنکور 95 (رشته ریاضی)! ولی بحث سر این نیست...
چرا هیچوقت راجب اون افرادی که به قلمچی میرن و رتبه برتر نمیشن صحبت نمیشه؟ هر سال هزاران نفر توی قلمچی آزمون میدن و رتبه برتر نمیشن! خیلی سادست چون صرفن با اسم قلمچی که نمیشه رتبه برتر شد. باید کلی تلاش کرد. شما اگه تلاشت زیاد باشه و پشتکار داشته باشی بدون قلمچی هم میتونی رتبه برتر بشی. حالا فرض کنیم یکی توی قلمچی آزمون نمیده و توی "آزمون گستران پشمک اندیش غرب" آزمون میده؛ آیا این دال بر اینه که اون نمیتونه رتبه برتر کنکور بشه؟ این حرف اساسن مزخرفه. رتبه بودن و قلمچی رفتن هیچ ربطی به هم ندارن. اگر هم میبینید همه این افراد توی قلمچی آزمون میدن صرفن به خاطر اینه که تبدیل به یک رسم شده، عادت کردیم به این ماجرا.
حالا یه چیز دیگه میگم بین خودمون بمونه، وقتی که نتایج کنکور رو اعلام میکنن معمولن صدا و سیما (و صد البته آقای حسینی بای) با رتبه های تک رقمی کنکور مصاحبه میکنن. اگه دقت کرده باشید همشون میگن کلاس خاصی نمیرفتیم و از این حرفها. ولی یک ماه بعد توی مجله آزمون (که بعد هر آزمون قلمچی بهتون مفت میدن) عکسشونو چاپ میکنن و تیترش مینویسن "ربته فلان کنکور : از کتابهای زرد قلمچی استفاده میکردم!" فقط هم توی قلمچی نیست، گاج و آفبا و... هم از این کارا زیاد کردن.
حتی کنکور آسان است هم از این کارا میکنه! نکته ای که هست و شما نمیدونید اینه که این افراد از این شرکت ها حقوق دریافت میکنن. مثلن این که در ازای دریافت این مبلغ باهاشون یک مصاحبه ای بشه و اونها هم از این شرکتها تعریف کنند. همین! واسه همینه که اگه برید توی صفحه اول سایت کنکور آسان است میبینید که رتبه های برتر کنکور رو زده و همشون هم ازعان داشتن که از دی وی دی های اونها استفاده میکردن! در صورتی که همه ما ها میدونیم که اگه یکی از کنکور آسان است استفاده کنه حتما رتبه برتر کنکور نیست! :))
لپ کلام این که گول این شعار های تبلیغاتی رو نخورید. همه این رتبه های ظاهرن برتر پول میگیرن از این شرکتها.

توهمی به نام پشتیبان!
از وقتی که توی قلمچی آزمون میدید، فردی که لقبش پشتیبان هست آزمون های شما رو برگزار میکنه و نتایج شما رو پیگیری میکنه. جلسه پنج نفره تشکیل میده و کارنامه های شما رو تحلیل میکنه. اینها حداقل اون چیزهایی هستن که خود قلمچی ادعاشو میکنه. اما آیا واقعن یک همچین اتفاقی می افته؟
پشتیبان قلمچی شما در 90 درصد مواقع یا یک دانشجوئه که برای گذران زندگیش مجبوره توی قلمچی کار کنه یا یک مشاور آموزش پرورشیه که برای این که بتونه درآمد بیشتری کسب کنه شده پشتیبان. کاری هم که پشتیبان انجام میده توی این چند مورد خلاصه میشه :
  • برگزار کردن آزمون ها، بدون نظارت به تقلب و... . اکثر آزمونها توی شرایط خیلی بدی برگزار میشن. کلاس های کوچیک و نفرات زیاد، به طوری که هی چی که حل میکنی رو بغل دستیت میبینه. خود پشتیبان ها هم بعد پخش سوالات (که همیشه و بدون استثتا تاخیر داشته) غیب میشه و میره با گوشیش بازی میکنه. هیچ نظارتی بر روی آزمون ها نیست و اگه ببینید یکی گوشی یا ماشین حساب در آورده تعجبی نمیکنید. آزمون به همین ترتیب ادامه پیدا میکنه و در نهایت پاسخبرگ رو از شما میگیره و بسته بعد آزمون رو تحویلتون میده.
  • زنگ زدن هفته ای یکبار. این کار صرفن به این خاطر انجام میگیره که جزو تعهدات شغلیشه و شما توی فرم نظرسنجی "پشتیبان در هفته گذشته با من تماس گرفته" رو تیک بزنید. معمولن هم پنجشنبه ها یا چهارشنبه ها زنگ میزنه و بهتون میگه که جمعه آزمون دارید. غیر این من چیز خاصی ندیدم. اگه درصداتون پایین باشه به جای شما با مامان باباهاتون حرف میزنه و قانعشون میکنه که بچشون (یعنی شما) باید فلان کتاب رو بخره و توی فلان همایش و کلاس و ... شرکت کنه. هزینش هم n هزار تومنه ولی صرفا به خاطر گل روی شما ازتون n-x